Židé i křesťané slaví na Zelený čtvrtek podobnou večeři. Jedni oslavují své vysvobození z egyptského otroctví, druzí si připomínají poslední Ježíšovu Paschu, tzv. Poslední večeři, při níž ustanovil eucharistii.
Pesach
Týdenní židovský svátek Pesach připomíná vyvedení židů z egyptského otroctví a podle židovského kalendáře začíná 15. nisanu.
Pro tuto noc je předepsán náboženský obřad spojený se slavnostní večeří, které se říká seder. Během celého svátku se nesmí jíst nic kvašeného (chamec), a proto mu předchází důkladný úklid celého domu od tohoto jídla. Namísto kynutého chleba se jí speciálně upečené nekvašené macesy (hebr. macot), z čehož pochází další název svátku Chag ha-macot - svátek nekvašených chlebů.
Jaké pokrmy obsahoval tzv. seder?
Když Mojžíš před odchodem Izraelců z Egypta ustanovoval slavení pesachové večeře, říkal, že se má jíst beránek a že ho židé mají jíst ve spěchu, mají být připraveni na odchod, obutí, mají mít přepásaná bedra, v ruce hůl.
Součástí sederové večeře je sederový talíř, je tam opečená kost, opečené vejce, hořká bylina, zelenina, slaná voda a charoset –to je mix udělaný z oříšků, jablek, skořice a vína.
Jak se jednotlivé pokrmy připravují najdete v dalším odkazu.